zdroj:
www.svadbazlasky.skSobášny obrad
Kde a o koľkej začína sobášny obrad v kostole alebo úrade. Od týchto informácií sa odvíja naplánovanie všetkých svadobných udalostí. Rozplánovanie si všetkých presunov počas oficiálnej časti má veľký vplyv na nervozitu v svadobnom kolektíve. Treba to naplánovať s časovou rezervou a počítať ako s nastupovaním a vystupovaním do dopravných prostriedkov,tak aj s možným tzv.mládeneckým prieväzom, či nepredvídaných krokov u nevesty zo strany nevestinej rodiny. Napriek snahe a všetkým plánom sa to bohužiaľ niekedy aj tak veľmi presne nestihne, ale myslíme si, že nie je nikdy dobré dávať to do nejakej veľkej pozornosti. Sobášiaci s nejakým spozdením aj tak väčšinou rátajú,no problém nastáva, keď nasleduje za sebou viac obradov. Preto zvažujte čas na všetky úkony a presuny reálne.
Príjazd na sobáš
Väčšinou idú snúbenci na sobáš jedným autom, ktoré je na čele kolóny, ale niekedy idú zvlášť. Ženích ide s družicou, alebo svadobnou mamkou a nevestu vedie družba alebo svadobný otec. Je to na rozhodnutí snúbencov podľa ich možností a zaužívaných zvykov. Ak idú snúbenci zvlášť, tak ženích je na čele sprievodu, potom idú všetci hostia a nevesta prichádza posledná.
Príchod snúbencov pred oltár
Spôsobov, akými snúbenci prichádzajú pred oltár je viac. Vždy je to však otázka dohody, resp. zvyku. Teda aj to, kto ich pred oltár privedie môže byť rôzne.
1. Kňaz privíta snúbencov a celú skupinu svadobčanov pri vchode do kostola a privedie ich pred oltár a to nasledovnými spôsobmi, buď ide sám vpredu a za ním ide zať s nevestou, alebo ich privedie tak, že sa držia tzv. štoly kňaza. Za mladým párom idú spravidla vždy svedkovia, ktorí sa za nich postavia už na prahu kostola.
2. Kňaz čaká celú skupinu svadobčanov pred oltárom a celú skupinu privedie mladý pár, za ktorým idú svedkovia a ostatní svadobní hostia.
3. Kňaz čaká pred oltárom a do kostola prvá vchádza nevesta s otcom (niekedy prvým družbom) za ňou ide ženích s mamou (niekedy prvou družicou),za nimi svedkovia a ostatní hostia.
4. Najprv si do lavíc posadajú hostia a nakoniec prichádzajú snúbenci so svedkami.
5. Pri vchode do kostola hostia vytvoria koridor (špalier), cez ktorý mladý pár aj so svedkami vchádza do kostola.
6. Tak nazývaný západný spôsob - hostia si posadajú ako prví. Potom prichádza zať s mamou a so svedkami. Pred oltárom sa zať postaví bokom k oltáru a svedkovia sa rozostúpia čelom k sebe. Potom prichádza nevesta s otcom, ktorý vloží ruku nevesty do zaťovej po príchode na jeho úroveň.
Upozorňujeme, že je možná aj kombinácia spomínaných spôsobov, záleží na mladomanželoch, ktorý sa im najviac pozdáva. Vždy však treba každý konzultovať jednak s kňazom ale aj s organistom, pretože každá zmena sa musí prejaviť buď na zmene piesni, alebo hlasu hudby. Inak príchod pred oltár nevyznie.
V niektorých oblastiach pred nevestou,alebo aj zaťom kráča dieťa (deti) ktoré buď posýpa pred nimi kvety, alebo nesie na vankúšiku krížik (na ktorý mladý pár skladá prísahu). Občas na vankúšiku bývajú aj obrúčky mladomanželov.
V každom prípade príchod má byť pomalý bez náhlenia!
Sobáš ja najdôležitejšia časť svadobného dňa a preto celej jeho príprave treba venovať najväčšiu pozornosť.
Usadenie svadobčanov v kostole
Úlohou starejšieho je upozorniť hostí akým spôsobom, resp. kde sa majú v kostole usadiť.
Svadobní hostia si sadajú a zapĺňajú lavice odpredu. Pre usadenie rodičov a najbližšej rodiny sa ponecháva len jedna (prvá) lavica na každej strane. Nezáleží však na tom, či hostia sedia vpravo, alebo vľavo. V zadných laviciach sedia teda ľudia, ktorí sa chcú zúčastniť bohoslužby, alebo sa prišli len pozrieť, či pogratulovať mladomanželom.
Špalier (koridor)
Po obrade býva pekným zvykom ak svadobní hostia vytvoria pre mladých tzv. špalier, cez ktorých sobášiaci vyvedie mladomanželov až na miesto, kde im ako prvý pogratuluje a následne aj všetci ostatní zúčastnení.
Špalier vyjadruje symbolické vyprevadenie mladých do života zo strany pozvaných hostí. Pri jeho dobrom zorganizovaní sa vytvorí vynikajúci priestor pre postupné gratulácie, čiže najprv najbližšia rodina a až potom ostatní hostia.
Pri gratuláciách by nevesta mala držať len svoju kyticu a preto je dobré, ak nevesta poprosí pri organizovaní svadby niektoré družičky, aby stáli pri gratulovaní za ňou a darované kytice kvetov odoberali. Kytice sa postupne odnášajú do kufra niektorého auta a po príchode na sál sa naaranžujú do pripravených váz.
Fotenie
Fotenie odporúčame pred sobášom, nakoľko sú snúbenci čerstvo upravení (vlasy, make – up) a hlavne preto, že celý priebeh svadobnej zábavy je stavaný na mladomanželoch. Keď chýbajú v sále, tak nie je možné baviť hostí. V takom prípade je v sále hosťom dosť dlho, nakoľko tanec bez mladomanželov sú len málokedy ochotní akceptovať, pretože aj zábavu otvárajú mladomanželia.