o Svadbe - Detail tipu
10 krokov pri plánovaní svadby

    Keď pominie počiatočný šok z toho, že ste zasnúbení, musíte urobiť veľa rozhodnutí. Týchto 10 bodov vám v tom pomôže.

UROBTE SI ROZVRH

    V momente ako sa zasnúbite, všetci sa začnú pýtať na dátum svadby. V skutočnosti, nebudete vedieť stanoviť presný dátum, kým neurobíte iné dôležité rozhodnutia, ako výber (a rezervácia) miesta na svadbu a podobne. Takže najprv sa sústreďte na určenie približných dátumov, ktoré vám vyhovujú. Priemerné zasnúbenie trvá 14 mesiacov. Zvážte, ktoré ročné obdobie by ste uprednostňovali pre usporiadanie vašej svadby, myslite na to, či tam nie sú nejaké dôležité sviatky alebo nejaké rodinné udalosti, ktorým by ste sa chceli vyhnúť v prípade výberu vášho dátumu a samozrejme berte do úvahy aj čas, ktorý potrebujete na to, aby ste všetko stihli naplánovať.

VYMYSLITE ŠTÝL A URČITE SI MIESTO

    Pred tým ako začnete hľadať šaty alebo ako si zarezervujete hudbu alebo vyberiete tortu, predstavte si aký druh štýlu a atmosféry by ste chceli pre svoju svadbu – a miesto kde ju chcete usporiadať. Zavrite si oči a predstavte si obrázok vašej svadby. Čo vidíte? Je to intímny obrad v kaštieli? Kráčate bosá po pláži niekde v trópoch? Alebo možno je to napríklad botanická záhrada niekde vo vašom meste. Musíte brať do úvahy tieto hlavné otázky: Veľká (všetci koho poznáte) alebo malá (iba blízka rodina a zopár priateľov)? Vonku alebo vnútri? Doma (niektoré z vašich rodných miest alebo mesto v ktorom práve bývate) alebo mimo (nejaké miesto typické pre svadbu)? Moderná, klasická, romantická, vintage, rustikálna alebo rozprávková? Prepychová, formálna alebo niečo medzi tým? Strávte nejaký čas hľadaním inšpirácie či už na internete alebo v časopisoch prípadne u svojich známych. Neobmedzujte sa iba na bežné zdroje inšpirácie, ale buďte kreatívni a skúste sa inšpirovať napríklad vaším obľúbeným filmom, obrazmi alebo možno aj staršou generáciou.
Náš tip: Vždy majte oči a myseľ otvorené, nikdy neviete čo vás môže osloviť.
> Prezrite si svadobné fotografie , aby ste objavili vašu farbu a štýl.

NASTAVTE SI ROZPOČET

   Sadnite si spolu s vašimi rodinami a zistite, koľko by vám mohli prispieť na váš vysnívaný deň. Konečná suma bude ovplyvňovať každé vaše rozhodnutie, takže musíte vedieť vopred koľko môžete minúť. Možno to nebude najpríjemnejší rozhovor, ale je lepšie vedieť dopredu na čo máte.
> Na pomoc pri tvorení a dodržiavaní vášho rozpočtu použite náš plánovač rozpočtu.

NAVRHNITE SI ZOZNAM HOSTÍ

    Pri zostavovaní zoznamu vašich hostí je potrebné zvážiť niekoľko faktorov. Ak už máte predstavu o nejakom konkrétnom mieste môžete byť obmedzený maximálnou kapacitou. Je pre vás dôležité mať pri sebe v tento významný deň všetkých ľudí ktorých poznáte alebo vám stačí intímny obrad s niekoľkými najbližšími? Budú rodičia chcieť pozvať svojich známych alebo priateľov? Alebo nejakých vzdialených príbuzných (mali by ste im vyjsť v ústrety hlavne ak vám významne prispejú finančne)? Pamätajte si, že viac hostí znamená vyššie náklady. Preto nie iba miesto alebo aj váš rozpočet má veľký vplyv na zoznam vašich hostí.
> Vytvorte si a spravujte váš online zoznam hostí.

ZOZNAM DAROV (EŠTE PRED HOSTINOU!)

    Obávate sa, že budete vyzerať, že ste chamtivý ak zverejníte zoznam darov? Nebojte sa! Každý ocení, keď budú vedieť čo chcete dostať, pre mnoho ľudí je obtiažne vymyslieť skvelý svadobný dar. Napriek tomu, že dary nie sú povinné na zásnubný večierok, mnoho ľudí bude chcieť niečo priniesť a darovať vám niečo, čo vám tento deň bude pripomínať, takže urobte si zoznam darov už pred týmto večierkom, aby sa ľudia nemuseli pýtať po čom túžite. Tento zoznam nezahŕňajte k pozvánke na zásnubný večierok ani inými formálnym spôsobom. Keď ich to bude zaujímať stačí im povedať alebo im potom poskytnite link na váš zoznam.
> Vytvorte si váš zoznam darov.

VYBERTE SI VAŠU OSLAVU

    Teraz je čas, aby ste požiadali vaše družičky a družbou. Pamätajte si, že čím skôr to urobíte, tým viac vám môžu pomôcť. A pamätajte si, že tým očakávate, že na vás (vašu svadbu) minú svoje ťažko zarobené peniaze a svoj drahocenný čas – buďte ohľaduplní a milí, informujte ich o všetkých vašich plánoch a venujte im svoj čas, aby ste im ukázali ako veľmi vám na nich záleží.
> Prezrite si fotografie svadobných šiat.

POUVAŽUJTE NAD PORADCOM

    Ak ste veľmi zaneprázdnení, máte náročnú prácu alebo máte veľké (rozumejte: komplikované) sny o vašej svadbe, potom by ste si mali najať svadobného plánovača na plný úväzok, aby vám pomohol pripraviť celú slávnosť, od oznámenia až po svadobnú cestu. Môžete si najať poradcu aj na čiastočný úväzok, ktorý vám navrhne vašu svadbu – pomôže s rozpočtom, rozvrhom a zoznamom dodávateľov či výberom miesta – pred tým ako sa do príprav vrhnete sami. Ďalšou možnosťou je najať si koordinátora výlučne na svadobný deň, ktorý zabezpečí hladký priebeh obradu aj hostiny.
> Nájdite poradcu vo vašom okolí.

OBJEDNAJTE SI MIESTO (A STANOVTE SI DÁTUM)

    Miesto vašej svadby môže ovplyvniť všetko od najdôležitejších vecí ako váš rozpočet alebo zoznam hostí až po drobné detaily ako je napríklad menu. Uistite sa, že získate perspektívu, cenu a vybavenie aké chcete. Čítajte recenzie, pýtajte sa priateľov a známych, berte do úvahy odporúčania, naplánujte si návštevy a objednajte dostatočne včas. Tip: podpísaním zmluvy o vašom mieste svadby, máte váš oficiálny dátum (blahoželáme!)!
> Nájdite si miesta na svadbu vo vašom okolí.

OBJEDNAJTE SI DODÁVATEĽOV, KTORÝCH CHCETE

    Ak si neviete predstaviť svadbu bez nejakej konkrétnej miestnej skupiny alebo fotografa, ktorého prácu zbožňujete, konajte rýchlo. Mnoho top svadobných fotografov alebo iných dodávateľov je zabukovaných viac ako rok vopred a keď už si ich niekto objedná, už sú preč. To znamená, premyslite si čo sú vaše priority, či už je to špičkový katering alebo prekrásne kvety, a okamžite si zajednajte dodávateľov, ktorých prácu milujete.
> Pozrite si náš kompletný zoznam svadobných dodávateľov (hľadajte podľa mesta!).

VYBERTE SI ŠATY!

    Začnite vaše pátranie, prezeraním fotografií online (a ukladaním vašich obľúbených – budete si ich chcieť vziať so sebou keď pôjdete do terénu). Potom si preštudujte čo aké strihy, farby, odtiene, vlečky, výstrihy by vám mohli sedieť. Vaše rozhodovanie bude ovplyvňovať aj ročné obdobie, v ktorom sa chcete vydávať. Ak budete mať svadbu v sparnom lete, najlepšie budú ľahké materiály ako šifón, ľan alebo organza. Máte svadbu v zime? Brokát, falošná kožušina a zamat vás zahrejú. Satén, šantung, hodváb a tyl sú skvelé pre každé ročné obdobie.
> Začnite hľadať teraz— pozrite si 1000 fotografií svadobných šiat.